Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor Rein Munter andis artiklis ”Kuidas aru saada, kas vesi on reostunud või mitte?” mõned head vihjed, kuidas matkal olles joogikõlbulikku vett ise teha, kui kaasavõetud joogivesi otsa saab. Artikkel ilmus Keskkonnatehnika kodulehel.
Teeme siin emeriitprofessor Rein Munteri soovitustest lühikokkuvõtte.
Ideaalsel joogiveel puudub maitse ja lõhn, see on värvitu ning läbipaistev. Veele annavad maitse selles lahustunud ained (naatriumi- ja magneesiumiühendid ja vees lahustunud happed). Mädamuna lõhnaga (H2S) vesi on bakteriaalselt reostunud. Värvuse annavad veele mitmed looduslikud lisaained (rauaühendid, humiinained jt), mida on rohkelt näiteks turbarabade ja soostunud metsade pinnavetes. Vee muudavad häguseks muda, ränihape, orgaananika (sh mikroorganismid).
Kui sa pole kindel, et saad matkal oma joogiveevarusid täiendada, siis tasub enne retkele minekut osta kaasa vee desinfitseerimiseks sobivad vahendid. Selleks kõlbavad näiteks kloori (Ca(OCl)2 või joodi (KJ) tabletid või joodi (J2) 10%-lised tilgad. Vee desinfitseerimiseks sobivad ka UV-pliiatsid. Ühe UV-pliiatsi abil saab ca 90 sekundiga desinfitseerida ühe liitri vett. Kui eespool loetletud tablette, tilku või UV-pliiatsit pole käepärast, siis on abi ka vee keetmisest. Muul viisil Coli-bakterit, düsenteeriat, rotaviirust ega algloomi vältida ei saa.
Veest värvuse, lõhna, hägu ja maitse kõrvaldamiseks saab üheliitrisest plastpudelis teha ise filtri. Selleks tuleb pudelil põhi alt ära lõigata ja korki väike auk torgata. Korgi sisse tuleb panna tükk vatti ja seejärel pudel tagurpidi keerata ning see kruusa-, liiva- ja aktiivsöe või lõkkel valmistatud puusöe kihtidega täita. Kruusakiht läheb kõige alla ja söekiht kõige peale. Aktiivsöe kihiks sobivad apteegis müüdavad söetabletid. Baktereid ja viiruseid selline filter ei hävita. Et neist lahti saada, tuleb vett siiski keeta, kasutada desinfitseerivaid tablette või UV-pliiatsit.
Igaks juhuks tasub vee desinfitseerimiseks mingi abivahend kaasa võtta ka siis, kui arvad, et saad joogikõlbulikku vett kohapealt, näiteks matkarajal olevast kaevust või läheduses olevast kohvikust. Tegelikkuses võib juhtuda, et kohvik on kinni ja kaevu juures silt, et vesi ei kõlba juua.
Foto: Matka- ja reisitarbed