8 asja, mida on hea teada Soome rahvusparkidest

Mida on hea teada Soome rahvusparkidest?

Soome rahvuspargid on suurepärased matkakohad. Imeilus loodus, lõpmata palju järvi, kaljudelt avanevad kaunid vaated  ja metsavaikus kutsuvad matkaradadele igal aastaajal. Soomlased oskavad oma loodust hoida, paika on pandud rida reegleid ja neid järgitakse. Mis on Soome rahvusparkides lubatud ja mis mitte, sellega saab end rahvusparkide kodulehe abil kiirelt kurssi viia.

Lisame omalt poolt üldistele reeglitele veel mõned vihjed selle kohta, millega on meie meelst hea arvestada juba matka kavandades.

Joogivesi. Teoreetiliselt saab joogiveevarusid täeindada kohapeal, matkaradadel olevatest kaevudest. Kaevude asukohad leiab rajakaartidelt. Tegelikkuses ei pruugi kaevuvesi olla joomiskõlbulik. Üldjuhul on kaevu juurs silt, kus on kirjas, kas vesi vastab joogiveenõuetele või mitte. Kui kavandad pikka matka, siis peaksid igaks juhuks olema valmis selleks, et sul endal tuleb vesi joogikõlbulikuks muuta. Hädast aitab välja väike matkapliit, et vesi läbi keeta, vee desinfitseerimiseks sobivad tabletid või UV-pliiatsid. Vee hägususest lahti saamiseks võid kohapeal ise plastpudelist väikese filtri valmistada. Rohkem teavet leiad meie blogipostitusest “Kuidas matkal joogikõlbulikku vett saada?”.

Prügi. Rahvusparkides ei ole prügikaste. Kogu prügi, mis sul matkates tekib, pead rahvuspargist lahkudes endaga kaasa viima. Soomlased ei viska prügi ka lõkkeplatsidele, nagu Eestis tavaks. Kogu prügi tuleb kaasa võtta tähendabki just nimelt seda, et kogu prügi tuleb kaasa võtta. Et prügi võimalikult vähe tekiks, mõtle läbi mida sööd ja milliseid sööginõusid kasutad. Ühekordete nõude asemel on ilmselt parem valida korduskasutatavad. Kui sul sobivaid veel ei ole, siis vaata meie matkanõude valikut.

Kemmergud. Neid on matkaradadel parklates, puhkekohtades ja telkimispaikades. Kemmerguid on kolme tüüpi: WC-d ja P(uu)C-d, viimaseid on kahte sorti. Paber peab sul endal iga variandi puhul kaasas olema.

Sääsed ja muud pisimutukad. Neid on Soomes suviläbi tohutult palju. Kui oled allergiline putukahammustustele, siis võta kindlasti allergiatabletid kaasa, abiks on ka igasugused nahale määritavad sääsetõrjevahendid ja isegi mesinikumütsist võib kasu olla. Thermacell sääsepeleteid ei tohi Soomes looduses olles kasutada. Thermacell seade  aurustab õhku d-alletriini ja pralletriini, mis on mürgised peale sääskede ka kõigile teistele putukatele. Seadmetes sisalduvad toimeained on klassifitseeritud ka veeorganismidele väga mürgiseks. Thermacell seadet võib Soomes kasutada ainult oma aias, kuid ka siis pead arvestama sellega, et mürgitad oma aia putukaid.

Telkimiskohad. Kui reisid autoga, siis võib olla eeldad, et mõni telkimisplats on ikka kohe parkla juures. Tegelikult see nii ei pruugi olla. Kui väikeste lastega matkale lähed ja plaanid telgis ööbida, peaksid rajakaarti eelnevalt üsna terase pilguga puurima. Mõnes rahvuspargis võib lähim telkimisplats jääda parklast mitmesaja meetri kaugusele. Nii et ole igaks juhuks valmis väikeseks matkaks ja asjade tassimiseks. Seega on ka autoga matkates hea mõte ööbimisvarustus mugavasse seljakotti pakkida. Kiika meie pakutavaid seljakotte e-poest.

Looduses liikumise piirangud. Päris igale poole igal aastaajal minna ei saa. Osadel matkaradadel (soodel, saartel, saarerandadel) on l lindude pesitsusperioodi ajal liikumispiirangud. Vaata enne üle sihtkoha juhised ja eeskirjad. Need leiad juba eespool toodud Soome rahvusparkide kodulehelt.

Jalanõud. Vali kindlasti mugavad ja libisemiskindlad.  Matkarajad on tihtipeale väga juurikalised ja juurikad on libedad. Palju radu lookleb mööda kaljupinda, mis muutub samuti vihmaga libedaks, nii nagu ka puidust trepid ja laudteed. Leia endale sobivad matkajalatsid meie e-poest.

Saunad ja laavud. Neid on matkaradadel, kuid nende kasutamine tuleb ette broneerida ja maksta.

Foto: Matka- ja reisitarbed

 

 

Shopping Cart
Scroll to Top